Winner in Category

TechnoCool

Új irányok a kilencvenes évek magyar képzőművészetében (1989-2001)

Designer
Kazsik Marcell
Category
Albums, catalogues
2023
No items found.
Author
Editor
Petrányi Zsolt
Art director
Publisher
Szépművészeti Múzeum
Typesetter
Illustration
Fotó
Áment Gellért, Déry Ágoston, Kristófy Dániel, Réthey-Prikkel Tamás, Rosta József, Sulyok Miklós, Szabadi Flóra
Printer
EPC Nyomda
Binding
keménytáblás
Size
240×275
Typeface
Items
Paper stock (cover)
Geltex kereszt, 115 g/m2
Paper stock (inside)
Pergraphica natural smooth 120 g/m2
No. of pages
308
No. of copies
1.100
Price
9.900 HUF
ISBN
978-615-6595-22-5

Jury verdict

Csirimojó Kiadó → A kilencvenes éveket megidéző kiadvány merész borítója a belívben is bátor megoldásokat sejtet. Az erős felütést követően azonban nem szabadul el a teljes őrület. Izgalmas, mégis már-már túl tömör szerkesztés jellemzi a kötetet. Több technóra és harsányságra számítottunk.

Czakó Zsolt → A ma beszélt vizuális nyelven szól egy elmúlt korszakról. Ezzel együtt egységes, hiteles.

Barbora Müllerová → Minden bizonnyal a verseny egyik legjátékosabb könyve azzal együtt is, hogy a fedél valamivel több bátorságot ígér, mint ami belül fogadja az olvasót. Jóllehet a TechnoCool egyértelműen kiemelkedik a mezőnyből és kifejezetten humoros játékot űz a 90-es évek vizuális kultúrájának esztétikájával, a téma és a cím hallatán némileg bátrabb és vagányabb könyvtervre számítottam. 

SUBMACHINE → Már-már stílusgyakorlatnak érződik a tárgyalt korszakra jellemző formai megoldások (pixelesítés, kiemelőflekkek, keskeny serif, fájlnév-képaláírás stb.) halmozása, a könyv kellemes arányai, adekvát papírválasztása és a szaturációt kordában tartó színkezelése miatt mégis használható tárgy marad. Első látásra egyértelművé teszi tartalmát azzal együtt, hogy egy pillanatra sem esik a modorosság vagy az anakronizmus hibájába. 

Sipos Máté → A Technocool kiadványt már korábbról ismertem, de nagyszerűségéről csak a többi munka között győződtem meg. Merthogy a hasonlítgatások során derült ki, hogy esztétikumtól kezdve a nyomdaipari minőségen át az alkotói kísérletezőkedvig minden aspektus szerint a legjobbak közé tartozott. Így lett – az átlagot megvonva – gyenge pont híján stabil győztes.

Viski Noémi → Jó érzékkel idézi vissza a hozzá tartozó kiállítás látványvilágát és a kilencvenes évek vizuális rendszereit. Szerencsés helyzet a tervező számára, hogy éppen ennek a kornak az újrafelfedezését éljük, emiatt – és a megfontolt tervezői döntések miatt – tud a múltidézés egyidejűleg nagyon is kortársnak hatni.